ALBISTEAK

Rubén García: "Etxean egon behar dugu egoera hau noiz amaituko den zain"

Bere etxetik, kazetarien galderei erantzun die futbolari gorritxoak.

Itzuli

19/03/2020 14:05

Osasunak prentsaurreko digitala egin du gaur goizean Ruben Garciarekin. Bere etxetik, kazetarien galderei erantzun die futbolari gorritxoak, klubeko komunikabideen bidez egindako agerraldi batean.

Lehenik eta behin, Nafarroako prentsako profesionalek konfinamendua maila pertsonalean eta profesionalean nola daraman galdetu diote jokalariari. "Errutina hori ez duzunean konturatzen zara gauza polita dela entrenatzea, egunak konturatu gabe pasatzea gustatzen zaizuna egiten … horrela askoz gehiago baloratzen duzun zerbait da. Arlo pertsonalean, egun hauetan hausnartzeko denbora ematen dizu, zure etorkizuna beste alderdi batzuetan pentsatzeko, hala nola ikasketen gaia. Hamaika gauza. Profesionalari dagokionez, orain lasai egon behar dugu etxean, egoera hori noiz amaituko zain ahalik eta modu onenean egoten saiatuz. Pazientzia izan, eta lanean eta entrenatzen jarraitu", azaldu du.

Kazetariek ere interesa agertu dute Ruben Garciak futbol-denboraldia amaitzeko aztertzen ari diren alternatiben inguruan duen iritziaz: "Egia da arraro samarra izango litzatekeela egin dugun ahalegin guztiaren ondoren, daramagun lehia guztiaren ondoren. Egongo da haiek nahiko luketen posizio batean bukatzeko zorterik ez duen jendea, baina egoera hori emanez gero, dagoen bezala amaitzea bidezkoena litzatekeela uste dut (LaLiga). Baina niri, futbolari gisa, gustatuko litzaidake lehiaketa amaitzea. Ez dakit zehazki nola egingo den, ezta nola jardungo duen LaLigak Osasun Ministerioak eta Federazioak koordinatuta. Dagoeneko gure esku ez dagoen gaia da ". Horri dagokionez, zalantzan jarri zen, halaber, lehiaketa bertan behera utziz gero fitxak murriztuko ote ziren. "Oraintxe bertan horren guztiaren gainetik egon behar da. Gure hondar apurra jartzea pentsatzen egon behar dugu, dena lehenbailehen konpondu eta normaltasunera itzultzeko. Gure partetik jarri beharko dugu, eta gai ekonomikoaz haratago, dena ondo konpondu eta denok osasuntsu egon gaitezen ", adierazi zuen.

Ruben Garciak ere azaldu zuen jokalarien jokabidea, Osasunako Mediku Zerbitzuekin koordinatuta, COVID-19ko sintomaren bat aurkeztuz gero: "Kasuren batean sintomaren bat izango bagenu, medikuarekin hitz egingo genuke, eta neurri egokiak hartuko genituzke. Egunerokotasunean sartuko litzatekeen zerbait litzateke jendearengan oraintxe bertan. Bistan denez, kasuak asko hazi dira, eta ez dakizu tokatu ahal zaizun. Baina neurri egokiak hartzen ari gara, eta hori etxean geratzea da ".

Haurrak entretenitzeko ekimena

Prentsaurrekoa amaitzeko, Xativaren erdilariak haurrei konfinamendua amultsuago egiteko haurrentzako marrazki lehiaketa deitzeko ekimena ere aipatu zuen. "Ahal duten guztietan gu entrenatzera etortzen diren txiki horiengan pentsatu zuten, oso adi egoten baitira. Lagun batekin bururatu zitzaidan haientzat zerbait egitea, eta asko dira goiz batean entretenituta egoteko eta familian egoteko balio izan diela esan didaten gurasoak. Helburua hori zen, txikiak aldi berean ilusionatzea eta distraitzea ", esan zuen.

Gai zerrenda

03 EK

Asteazkena 09:30 Tajonar

Entrenamiento

Entrenamiento

04 EK

Osteguna 09:30 Tajonar

Entrenamiento

Entrenamiento

05 EK

Ostirala 09:30 Tajonar

Entrenamiento

Entrenamiento

06 EK

Larunbata 09:30 Tajonar

Entrenamiento

Entrenamiento

08 EK

Astelehena 09:30 Tajonar

Entrenamiento

Entrenamiento

14 EK

Igandea 22:00 Reale Arena

Partidua

Jardunaldia28 Real Sociedad - C.A. Osasuna

17 EK

Asteazkena 22:00 Estadio El Sadar

Partidua

Jardunaldia29 C.A. Osasuna - Atlético de Madrid

Sailkapena

Ptak.JKIPBPGPGAGK
1 FC Barcelona 582718456331
2 Real Madrid 562716834919
3 Sevilla FC 472713863929
4 Real Sociedad 462714494533
5 Getafe CF 462713773725
6 Atlético de Madrid 4527111243121
7 Valencia CF 422711973839
8 Villarreal CF 3827115114438
9 Granada CF 3827115113332
10 Athletic Club 372791082923
11 C.A. Osasuna 342781093438
12 Real Betis 332789103843
13 Levante UD 3327103143240
14 D. Alavés 322788112937
15 Real Valladolid CF 2927611102333
16 SD Eibar 272776142741
17 RC Celta 2627511112234
18 RCD Mallorca 252774162844
19 CD Leganés 232758142139
20 RCD Espanyol de Barcelona 202748152346